Bohaterowie naszej przeszłości

Projekt „Bohaterowie naszej przeszłości” realizowany jest w ramach programu „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa". Celem spotkań jest przypominanie młodym ludziom bohaterskich postaci i najważniejszych wydarzeń z naszej najnowszej historii.

 

W ramach projektu młodzież szkół krakowskich, położonych na terenie Dzielnicy I Stare Miasto, uczestniczy w projekcji filmu połączonej z omówieniem postaci bohatera oraz dyskusją. Pierwszym prezentowanym w cyklu obrazem był „Katyń” wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. Do tej pory, poza „Katyniem” zaprezentowano następujące filmy: „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, „Korespondent Bryan” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego, „Rowecki >>Grot<<” zrealizowany przez Stanisława Trzaskę, „Marian Rejewski (1905-1980)” w reżyserii Andrzeja Tomczaka oraz „Generał Stanisław Sosabowski” (scenariusz i reżyseria Edmund Zbigniew Szaniawski)oraz „Polskie Termopile" w reżyserii Leszka Wiśniewskiego (2009).

W listopadzie w Kinie Paradox wyemitowany zostanie biograficzny film dokumentalny pt. „Marie Springer... – to ja!"(1990) w reżyserii Hanny Kramarczyk.

Jest to fascynująca historia Zofii Ścibor-Rylskiej (1918-1999), wywiadowczyni Komendy Głównej AK w Berlinie, uczestniczce Powstania Warszawskiego, wdowie po Cichociemnym Janie Kochańskim (1914-1944).

 

Projekt „Bohaterowie naszej przeszłości” realizowany jest od 2009 r. z inicjatywy stowarzyszenia Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i kontynuowany przy współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

 


Dodatkowe informacje:
Artur Jachna
E: ajachna@cmjordan.krakow.pl
T: 12 307 14 05