Kultura ludowa Krakowiaków i Górali - finał

W najbliższy poniedziałek (18 marca) o godz. 10:00 w sali teatralnej CM rozpocznie się finał konkursu wiedzy Kultura Ludowa Krakowiaków i Górali.

 

Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana już od czternastu lat organizuje konkurs wiedzy „Kultura ludowa Krakowiaków i Górali”. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, klas IV–VII z Krakowa i powiatu ziemskiego (uczniowie z kl. VII startują indywidualnie).
Do konkursu dzieci przygotowują się od jesieni, ucząc się podczas cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela-instruktora CM, oglądając stałą ekspozycję związaną z regionem krakowskim i góralskim w Muzeum Etnograficznym, zapoznając się z literaturą podaną przez organizatorów. Po okresie przygotowań, zwiedzania, konsultacji następuje czas eliminacji wewnątrzszkolnych. Najlepsze 3-osobowe drużyny z poszczególnych szkół biorą udział w kolejnym etapie – pisemnych eliminacjach międzyszkolnych (20.02). Zadaniem dzieci było rozwiązać test składający się z 60-ciu pytań zamkniętych i otwartych. Eliminacje wyłoniły 8 drużyn, które będą walczyć o miejsce w finale podczas ostatniego już etapu konkursu. Z kolei 5 najlepszych VII-klasistów zostało zaproszonych na finał po odbiór dyplomów i nagród.
Finał jest imprezą otwartą. Przygotowujemy szereg różnorodnych zadań, np.: rozpoznawanie obiektów muzealnych, zadania związane z tradycjami krakowskimi, budownictwem, rzemiosłem czy strojami ludowymi.
W trzyetapowych rozgrywkach na żywo biorą udział drużyny finałowe. Wszystko rozgrywa się przed publicznością oraz pod okiem jury, które przygląda się i ocenia zmagania konkursowe. Na zakończenie wszystkim finalistom i nauczycielom rozdawane są dyplomy, nagrody rzeczowe i książkowe.