Kalejdoskop kultur

Dla kogo?
dzieci w wieku 7-12 lat

Opis zajęć:
Zajęcia przygotowane z myślą o dzieciach szkół podstawowych (szczególnie klas I-III), obejmują różnorodne tematy poświęcone kulturze, sztuce i życiu codziennemu wybranych krajów. Służą wzbogaceniu wiedzy, rozbudzeniu ciekawości świata i dobrej zabawie. Proponujemy zajęcia oparte na pokazie zdjęć, wykorzystaniu baśni, gier i zabaw, działaniach plastycznych i ruchowych.

Termin:
Zajęcia trwają około od 1 do 2 godzin lekcyjnych

Miejsce:
Zajęcia przeprowadzane w szkołach, z możliwością realizacji w Centrum Młodzieży

Kontakt:
Alicja Stańczyk-Brodka
e-mail: astanczyk@cmjordan.krakow.pl
tel.: +48 12 430 00 15 wew. 242, +48 501 546 779
lub
Karolina Kwiecień
e-mail: kkwiecien@cmjordan.krakow.pl

 

Przykładowe tematy zajęć:                 
                                  

·Indyjska ulica – codzienne życie w Indiach, wygląd  i życie współczesnej indyjskiej ulicy.

·Zwierzęta Chin –  gatunki zwierząt występujących w Chinach, znaczenie zwierząt w kulturze i życiu codziennym Chińczyków, problemy i pojęcia związane z ochroną przyrody.

·Smaki świata – uprawa i wykorzystanie ryżu, herbaty, bananów i przypraw.

·Kto mieszka w Afryce - mapa fizyczna Afryki, warunki klimatyczne i ich wpływ na rośliny, zwierzęta i krajobraz, mieszkańcy Afryki: Tuaregowie, Masajowie  i Pigmeje.

·Wielkie łapanie świstaka w USA – zwierzęta Parku Narodowego Olimpic, życie, dieta i zachowania społeczne świstaka oraz gatunki, które mu zagrażają, praca wolontariuszy badających zwierzęta, rozpoznawanie głosów zwierząt, rysowanie i rozpoznawanie tropów.

·Morza i Oceany – geografia, podstawowe informacje (dlaczego morze jest słone, co to są przypływy i odpływy, jak wysoka morze być fala, mieszkańcy mórz i oceanów, kolory plaż)

·Góry Europy - geografia, podstawowe informacje (dlaczego w górach jest zimno itp.),  co spakować do plecaka, prezentacja sprzętu turystycznego i rozkładanie namiotu.

·Pieniądze w Europie – historia pieniądza, europejskie waluty, projektowanie polskiego Euro.

·Wędrówki po kulturze : Starożytny Egipt, Grecja i Rzym (3 zajęcia)

·Tradycje Wielkanocne w Europie i na świecie.

·Tradycje Bożonarodzeniowe w Europie i na świecie.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania chęci przeprowadzenia w Państwa szkole zajęć
pn. „Tradycje wielkanocne w Europie i na świecie”.

Zajęcia te mogą składać się z dwóch części:  prelekcja połączona z pokazem slajdów na wyżej wymieniony temat oraz plastyczne zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczniowie będą mogli własnoręcznie wykonać ozdoby Wielkanocne.
Koszt warsztatów plastycznych wynosi 3,00 zł. Możemy także przeprowadzić tylko prelekcję z pokazem slajdów - w takiej sytuacji zajęcia są bezpłatne. Potwierdzeniem przeprowadzenia zajęć będzie przygotowana lista uczniów/uczestników zajęć.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt do dnia 30 marca na adres e-mail: astanczyk@cmjordan.krakow.pl lub pod numerem 12 422 0015 wew. 242, kom. 501546779.