Świat w kalejdoskopie

Dla kogo?
dzieci w wieku 6-10 lat

Opis zajęć:
Zapraszamy do ciekawej i inspirującej podróży po świecie w ramach cyklu zajęć edukacyjnych „Świat w Kalejdoskopie ”. Zajęcia przygotowane z myślą o dzieciach szkół podstawowych (szczególnie klas I-III), obejmują różnorodne tematy poświęcone kulturze, sztuce i życiu codziennemu wybranych krajów. Służą wzbogaceniu wiedzy, rozbudzeniu ciekawości świata i dobrej zabawie. Proponujemy zajęcia oparte na pokazie zdjęć, wykorzystaniu baśni, gier, krzyżówek, zabaw i w niektórych wypadkach działaniach plastycznych.


Korzyści z zajęć dla uczestnika:
Wzbogacenie wiedzy o świecie, kulturach starożytnych i obecnych, rozbudzenie ciekawości i zainteresowań uczniów, a także edukacja międzykulturowa.

Termin:
Terminy i czas zajęć są do uzgodnienia

Miejsce:
Zajęcia przeprowadzane w szkołach, z możliwością realizacji w Centrum Młodzieży

Kontakt:
Alicja Stańczyk-Brodka
E: astanczyk@cmjordan.krakow.pl
T: +48 12 430 00 15 wew. 242, +48 501 546 779

Koszt:
Większość zajęć jest bezpłatna, przy wykorzystaniu materiałów plastycznych lub spożywczych („Smaki Świata” ) od 1,00 zł do 4,00 zł od uczestnika. Te zajęcia nie muszą być jednak łączone z zajęciami plastycznymi lub degustacyjnymi i wtedy są bezpłatne.  

 

Przykładowe tematy zajęć:                 
                                  

·Indyjska ulica – codzienne życie w Indiach, wygląd  i życie współczesnej indyjskiej ulicy.

·Zwierzęta Chin –  gatunki zwierząt występujących w Chinach, znaczenie zwierząt w kulturze i życiu codziennym Chińczyków, problemy i pojęcia związane z ochroną przyrody.

·Smaki świata – uprawa i wykorzystanie ryżu, herbaty, bananów i przypraw.

·Kto mieszka w Afryce - mapa fizyczna Afryki, warunki klimatyczne i ich wpływ na rośliny, zwierzęta i krajobraz, mieszkańcy Afryki: Tuaregowie, Masajowie  i Pigmeje.

·Wielkie łapanie świstaka w USA – zwierzęta Parku Narodowego Olimpic, życie, dieta i zachowania społeczne świstaka oraz gatunki, które mu zagrażają, praca wolontariuszy badających zwierzęta, rozpoznawanie głosów zwierząt, rysowanie i rozpoznawanie tropów.

·Morza i Oceany – geografia, podstawowe informacje (dlaczego morze jest słone, co to są przypływy i odpływy, jak wysoka morze być fala, mieszkańcy mórz i oceanów, kolory plaż)

·Góry Europy - geografia, podstawowe informacje (dlaczego w górach jest zimno itp.),  co spakować do plecaka, prezentacja sprzętu turystycznego i rozkładanie namiotu.

·Pieniądze w Europie – historia pieniądza, europejskie waluty, projektowanie polskiego Euro.

·Wędrówki po kulturze : Starożytny Egipt, Grecja i Rzym (3 zajęcia)

·Tradycje Wielkanocne w Europie i na świecie.

·Tradycje Bożonarodzeniowe w Europie i na świecie.