BEZPŁATNE SPACERY Z PRZEWODNIKAMI PO DZIELNICY I STARE MIASTO

Ruszył nowy projekt, dzięki któremu lepiej poznacie krakowskie Stare Miasto! Wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy I zapraszamy na BEZPŁATNE SPACERY Z PRZEWODNIKAMI. Pierwszy z nich, pod tajemniczym tytułem "Szlakiem krakowskich smoków", już 13 września.  Liczba miejsc ograniczona!

Na wszystkie spacery obowiązują zapisy: telefonicznie: 12 430 00 15 wew. 243
lub mailowo: spacery@cmjordan.krakow.pl (o miejscu zbiórki na spacer poinformujemy przy zapisie).

 

Opisy spacerów:

13.09.2020, godz. 11.00 - Szlakiem Krakowskich Smoków
Przewodnik: Anna Stalmach
Krakowskie smoki - najbardziej znany jest ten stojący nad Wisłą u stóp Wawelu. Smok Bronisława Chromego ma w przestrzeni miasta swoich towarzyszy. Występują zarówno w obiektach świeckich jak i sakralnych. Spoglądają na nas bystro, przenikliwie jakby chciały dotrzeć do głębi naszych myśli. Mogą być przerażające i niszczycielskie, mogą też przewyższać ludzi swoją siłą, doświadczeniem i wiedzą. Ukryte, niewidoczne dla oka.
Trasa obejmuje kościół św. Barbary - kościół Mariacki - kościół św. Marka - Kamienice przy Rynku - Collegium Witkowskiego - Pałac Wielopolskich - Wawel.

13.09.2020, godz. 15.00 - Niezwykłe ulice Krakowa: Westerplatte i św. Gertrudy
Przewodnik: Agnieszka Kuźma
Spacer tematyczny z cyklu niezwykłe ulice Krakowa. Spacerując po ul. Westerplatte dowiemy się, ile razy ulica zmieniała swoją nazwę, gdzie mieściła się pracownia Walerego Rzewuskiego, kto był gościem hrabiego Pusłowskiego, a kto bawił się w Kasynie Oficerskim. Poznamy historię budowy Strażnicy Pożarniczej i gmachu Poczty Głównej. Natomiast na ulicy św. Gertrudy dowiemy się, który budynek projektował Filip Pokutyński, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba Abwehry i kiedy otwarto pierwsze kino w Krakowie.

19.09.2020, godz.10.00 i 16.00 - Szlakiem podkrakowskich przedmieść: Kleparz
Przewodnik: Walery Bubień, Muzeum Krakowa
To dawne nieduże podkrakowskie miasto było znaczącym punktem handlowym na nowożytnej mapie Małopolski pełniąc ważną rolę gospodarczą dla jej ówczesnych mieszkańców. W trakcie spaceru poznamy ciekawe miejsca związane z historią Kleparza zarówno jako samodzielnej gminy miejskiej, jak i dzielnicy Krakowa, w którą się przekształciło na początku XIX wieku.

20.09.2020, godz. 11.00 - Śladami Jana Pawła II
Przewodnik: Anna Stalmach
Jan Paweł II w każdej części miasta odcisnął swój ślad: jako student, ksiądz, biskup, i głowa Kościoła Katolickiego. Przejdziemy Drogą Królewską w ten jeden dzień zamienioną na Drogę Papieską, drogę która zaprowadziła go do świętości, przypominając sobie biografię jednego z najwspanialszych ludzi w historii Polski i historii Kościoła.

20.09.2020, godz. 15.00 - Niedostrzegalne detale krakowskich gmachów i kamienic
Przewodnik: Jakub Jastrzębski
Spacer poświęcony niedostrzegalnym na co dzień detalom budynków jak sygnatury, podpisy, ledwo widoczne dawne reklamy, wiekowe tabliczki, elementy ślusarki artystycznej czy np. stuletnie rynny.

26.09.2020, godz. 10.00, 16.00 - Szlakiem utraconego dziedzictwa Krakowa
Przewodnik: Justyna Kasińska, Muzeum Krakowa
W XIX w. Kraków pełnił rolę miejsca narodowych pamiątek, do którego przybywali Polacy z różnych zaborów. Jednakże w ciągu tego stulecia decyzją władz zaborczych lub też samorządowych z krajobrazu miasta zniknęła znaczna część zabudowy zarówno sakralnej jak i świeckiej, niejednokrotnie mająca kilkusetletnią historię. W trakcie spaceru poznamy miejsca, w których znajdowały się te ciekawe budowle, które zostały bezpowrotnie utracone. 

27.09.2020, godz. 11.00 - Kryminalny Kraków - zbrodnie od XIV do XX wieku
Przewodnik: Wojciech Zabielski

3.10.2020, godz. 10.00 i 16.00 - Szlakiem podkrakowskich przedmieść: Garbary
Przewodnik: Walery Bubień, Muzeum Krakowa
W trakcie spaceru poznamy dzieje najstarszego i największego krakowskiego przedmieścia, jego roli w życiu gospodarczym Krakowa, a także miejsca związane z jego historią z przełomu XIX i XX wieku.

4.10.2020, godz.11.00 - Kraków miastem kobiet- sztandarowe postaci kobiece
Przewodnik: Wojciech Zabielski

 

Spacery-dzielnica-I-PLakat