Zakończyła się kolejna, trzynasta edycja, Krakowskiego Integracyjnego Turnieju Dźwiękowego Strzelectwa Laserowego, trwającego od listopada 2025 do maja 2026. Cieszymy się z udziału uczestników z poprzednich edycji i wielu debiutantów. Po raz drugi zanotowaliśmy udział drużyn rodzinnych. Projekt zapewnił osobom z niepełnosprawnościami pełne i aktywne uczestnictwo. Promował eliminowanie barier fizycznych, społecznych i komunikacyjnych, promował równe szanse oraz tworzenie warunków do samodzielności i niezależności. Poniżej (w rozwinięciu wpisu) prezentujemy wyniki turnieju. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom! 14 czerwca (niedziela) w godz. 13:30-18:00 Rada Dzielnicy Dębniki zaprasza na V Sąsiedzki Piknik na Kolistej. W programie znajda się między innymi: animacje dla najmłodszych, Turniej Piłkarski, atrakcje i konkursy (w tym kapek), turniej piłkarzyków, prezentacja sprzętu służb ratunkowych oraz małe co nieco i super nagrody. Centrum Młodzieży jest współorganizatorem wydarzenia. Studenci socjologii AGH, którzy odbywają u nas praktyki, stworzyli anonimową ankietę online skierowaną do chętnych uczestników naszych zajęć stałych w wieku 14+ lat oraz rodziców/opiekunów naszych młodszych uczestników. Ankieta ma na celu poznanie sposobów, w jakie młodzież oraz rodzice uczestników dowiadują się o wydarzeniach, warsztatach, projektach i innych inicjatywach Centrum Młodzieży skierowanych do młodych osób, a także jakie formy komunikacji są dla nich najbardziej wygodne i skuteczne. Jej wypełnienie zajmuje około 5 minut. Podajemy bezpośredni link do ankiety – będziemy bardzo wdzięczni za jej wypełnienie: link do ankiety Kraków ma swój hejnał, gołębie na Rynku i… smoki, które raz w roku przejmują miasto z rozmachem godnym legendy! Wielka Parada Smoków to jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń plenerowych w Polsce, które już od 25 lat przyciąga tysiące widzów: mieszkańców Krakowa, turystów i wszystkich, którzy chcą zobaczyć miasto w wyjątkowej odsłonie. Centrum Młodzieży jest w tym roku partnerem widowiska - zobaczycie w nim tancerki naszej grupy tańca współczesnego AGITATUS. Trwa rekrutacja na zajęcia stałe w Centrum Młodzieży. Zapisy nowych uczestników na nasze zajęcia stałe rozpoczęły się 8 czerwca br. W tym roku mamy 4 nowości: · ukulele - dla dzieci i młodzieży w wieku 6-26 lat · zajęcia musicalowe - dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat · gimnastyka artystyczna - dla dzieci w wieku 5-6 lat · pilates z elementami choreografii – dla młodzieży w wieku 15-26 lat. Pełną ofertę naszych zajęć znajdziecie tutaj. Gorąco zachęcamy do wypełniania formularza w formie elektronicznej. Jednak, gdyby mieli Państwo potrzebę złożenia deklaracji kontynuacji/wniosku o przyjęcie na zajęcia osobiście, to można je pobrać i wydrukować bezpośrednio z systemu rekrutacyjnego. Gotowe druki będą też dostępne w recepcji CM. Uwaga: w I (i kolejnych) etapach rekrutacji, w przypadku posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności kandydata, kopię tego dokumentu należy załączyć do wniosku rekrutacyjnego przy jego składaniu (zarówno w przypadku składania wniosku w formie elektronicznej, jak i papierowej). Od zeszłego roku każde zajęcia stałe w Centrum Młodzieży, na które można się zapisać, mają osobne, dedykowane wersje deklaracji kontynuacji/wniosku o przyjęcie na zajęcia (nie ma jednej, uniwersalnej wersji, tak jak to było w latach ubiegłych). WAŻNE: wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami i terminami rekrutacji na rok szkolny 2026/27 (w rozwinięciu tego wpisu). 13 czerwca 2026 r. (sobota) w godz. 14:00-22:00 na Stadionie KS Wieczysta przy ul. Chałupnika 16 odbędzie się Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony, współorganizowane przez Centrum Młodzieży. Serdecznie zapraszamy na Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki. Odbędzie się on 12 czerwca br. (piątek) o godz. 18:00 w sali teatralnej Centrum Młodzieży. 12 czerwca (piątek) o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” przy ul. Zakopiańskiej 62 wystąpi nasz Chór Jaszczury. Liczba miejsc jest ograniczona! Bezpłatne wejściówki czekają na odbiór w recepcji Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38. Wydarzenie odbywa się w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. W miesiącach marzec–listopad 2026 (z wyjątkiem sierpnia) realizujemy kolejną edycję cyklu bezpłatnych pokazów filmowych "Paradox Pokoleń", organizowanego w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. Projekcje odbywają się w naszym Kinie Paradox przy ul. Krupniczej 38. Każdy seans jest poprzedzony prelekcją filmoznawcy, krytyka i dziennikarza filmowego Wojtka Tutaja, a po nim odbywa się dyskusja z udziałem publiczności. 10 czerwca br. (środa) kolejny seans w ramach cyklu – film "Alcarras" (reż. Carla Simón / Hiszpania, Włochy / 2022 / 120 min.), zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 2022 r. Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona! Startuje kolejny etap zapisów do projektu „ZŁAP ODDECH W GÓRACH!”, skierowanego do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich z Krakowa. Inicjatywa powstała z myślą o tym, by uczestnicy mogli choć na chwilę zmienić otoczenie, odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć w otoczeniu pięknej, górskiej przyrody. Zapraszamy zatem na „zieloną szkołę” do Centrum Wypoczynku JordaNova (filia nr 2 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie). To piękne miejsce w Beskidzie Sądeckim (Gołkowice Górne niedaleko Starego Sącza), położone w pięciohektarowym lesie sosnowo-modrzewiowym, z górskim potokiem. Klimatyczna i urokliwa okolica sprzyjają ładowaniu akumulatorów o każdej porze roku. 1 czerwca br. o godz. 8:00 rozpoczynamy zapisy na turnusy zielonych szkół na wrzesień-listopad br. Zapisy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres e-mail: zielonaszkola@cmjordan.krakow.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń! Wszystkie szczegóły dot. programu i zapisów są zamieszczone poniżej. 28 maja br. (czwartek) o godz. 19:00 nasze Jaszczury w teatralnej odsłonie zapraszają na spektakl "Miłość bliźniego" na podstawie tekstu Leonida Andrejewa. Spektakl odbędzie się na Scenie "i" MDK im. A. Bursy ( os. Tysiąclecia 15). 30 maja 2026 r. o godz. 19:30 w Teatrze Groteska odbędzie się premiera najnowszego spektaklu tanecznego grup tańca współczesnego a g i t a t u s, działających w Centrum Młodzieży. Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z teatrem tańca! 26 maja 2026 r. o godz. 18.00 zapraszamy do kina Paradox na kolejny seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem wyświetlimy film "Bulion i inne namiętności" w reżyserii Tran Anh Hung. Czy namiętność może mieć smak? To film, który wciąga widzów w świat wyrafinowanej francuskiej kuchni, a jednocześnie w niezwykle zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. To opowieść o miłości, pasji i sztuce kulinarnej, która oddziałuje na wszystkie zmysły. Stuk, puk… co kryje się w szarym pudle? Kolory, kształty i radosna zabawa, która pobudza wyobraźnię najmłodszych! 30 maja br. (sobota) w godz. 11:00 oraz 16:00 zapraszamy do sali teatralnej Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 na STUK PUK - interaktywne spektakle dla maluchów (0–4 lata). Wydarzenie odbywa się w ramach Miejskiego Programu Integracji Społecznej. WSTĘP WOLNY! Bezpłatne wejściówki można odbierać w recepcji Centrum Młodzieży (1 bilet = 1 osoba, wejściówki obowiązują zarówno dla dziecka, jak i opiekuna). Jedna osoba może odebrać maksymalnie cztery wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona! W niedzielę 31 maja br. w godz. 12:00-16:00 zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzinami do Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 na pełne atrakcji świętowanie Dnia Dziecka! To będzie ekscytująca końcówka wakacji! Serdecznie zapraszamy na obóz przyrodniczo-przygodowy dla dzieci w wieku 9-12 lat. Wyjazd spędzimy w JordaNovej w Beskidzie Sądeckim w terminie 24-30 sierpnia 2026 r. Za nami kolejna edycja RODZINNEJ GRY TERENOWEJ „Moje miasto”. We wtorek 12 maja wyruszyliśmy w miasto. Pomimo szarej pogody gra zdecydowanie się udała! Tym razem przyglądaliśmy się detalom na fasadzie kościoła Dominikanów oraz kamienicom przy ul. Stolarskiej. Młodzi uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniami: liczyli, szukali i rysowali. Podczas gry zarówno dzieci, jak i rodzice mogli znaleźć coś interesującego dla siebie - od historii epitafiów po nieistniejącym cmentarzu na placu Mariackim, po płaskorzeźby na portalach i wzory zdobiące zabytkowe kamienice. EDIT: Brak wolnych miejsc. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie. Będziemy się kontaktować z wami drogą mailową do 19 maja (wtorek) br. 29 maja br. (piątek) w godz. 23:00 - 1:00 zapraszamy na nocne zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego, organizowane w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy (informacje poniżej). Podczas nocnego zwiedzania: Zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Kamińskim - filozofem drogi, autorem książek oraz jednym z najbardziej inspirujących polskich podróżników, który w zaledwie rok zdobył Biegun Północny i Południowy. Wydarzenie, organizowane w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej, rozpocznie się 23 maja br. (sobota) o godz. 16:00 w sali teatralnej Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38. Wstęp wolny! Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmowy w Kinie Studyjnym Paradox (godz. 18:30). Widzowie zobaczą "Antarktydę" (2025) w reż. A. Ptuszkina. Bilety na seans - w cenie 15 zł - są dostępne na stronie oraz do kupienia w kasie kina. Już w czerwcu zapraszamy do naszego Kina Studyjnego Paradox przy ul. Krupniczej 38 na KINOLUB - czyli 11. Międzynarodowy Festiwal Filmu dla Dzieci i Młodzieży! W dniach od 14 do 23 czerwca 2026 młodzi widzowie (od najmłodszej grupy wiekowej 4+, aż po najstarszą, 15+) będą mogli zobaczyć wyjątkowe filmy z całego świata. Fabuły, animacje i dokumenty będą poruszać ważne tematy, bliskie dzieciom i młodzieży. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami. Zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę „Pomiędzy”, podczas której zobaczycie prace młodych artystów. Wydarzenie jest efektem otwartego naboru, w ramach którego uczestnicy przygotowali projekty w formacie A5 w dowolnej technice, interpretując temat w sposób osobisty, metaforyczny lub eksperymentalny. Wernisaż odbędzie się 08 maja (piątek) 2026 o godz. 18:00 w Klubie Kazimierz (ul. Krakowska 13), a samą wystawę można oglądać od 11 do 29 maja br. Miło nam poinformować o sukcesie uczestników naszych zajęć MALARSTWO I RYSUNEK w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Mity greckie – podróże i wyprawy”, organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi (5–12 lat) do udziału w wyjątkowej rodzinnej grze terenowej „Moje Miasto”. To świetna okazja, by w formie zabawy odkrywać Kraków. Dzięki wspólnej pracy rodzinnej, spostrzegawczości i prostym zadaniom uczestnicy poznają nietypowe zakątki miasta, ciekawostki architektoniczne, historyczne, a także detale, które na co dzień łatwo przeoczyć. Gra potrwa około 2 godziny. W przyszłym roku szkolnym (2026/2027) szykujemy dla Was zupełnie nowe zajęcia – naukę gry na ukulele dla dzieci i młodzieży w wieku 6-26 lat! Jesteśmy tuż po finale Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych, organizowanego przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Teraz już wiemy, że matematyka potrafi intrygować i inspirować - spójrzcie na tematy prac konkursowych! Poszukiwaliśmy powiązań muzyki z matematyką, słuchaliśmy o paradoksie toczącej się monety, poznawaliśmy niezwykłe właściwości liczb.
Uczestnicy turnieju mieli okazję cieszyć się wyjazdem do Muszyny i dwukrotnym pobytem w Centrum Wypoczynku "JordaNova" w Gołkowicach Górnych dzięki dofinansowaniu Miejskiego Programu Integracji Społecznej.
Zakończenie XIII Krakowskiego Integracyjnego Turnieju Dźwiękowego Strzelectwa Laserowego - autorskiego projektu Centrum Młodzieży – zostało zaplanowane w wyjątkowych okolicznościach, wśród bizonów i na kręgielni.






Bezpłatne wejściówki można odbierać najwcześniej od 1 czerwca br. – w kasie kina lub przez stronę www.kinoparadox.pl.







W wydarzeniu wzięły udział aż 23 osoby, które wspólnie odkrywały kolejne architektoniczne ciekawostki naszego miasta.
To będzie doświadczenie inne niż wszystkie: bardziej tajemnicze, intensywne i niepokojące. Uczestnicy wyruszą w niezwykłą podróż do wnętrza teatru - dosłownie i w przenośni.






