Bezpłatne spacery z przewodnikami po Dzielnicy I Stare Miasto

Wraz z Radą Dzielnicy I Stare Miasto serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach z przewodnikami po Starym Mieście. Udział w spacerach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

CM Spacery2021 plakat NET-2

9.08 (niedziela), godz.10.00 “Kazimierz bez tajemnic”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

Tym razem zapraszam na odkrywanie tajemnic żydowskiego Kazimierza. W czasie wycieczki poznamy kazimierskie synagogi i domy modlitwy. Dowiemy się, kto i kiedy korzysta z mykwy, jak wygląda żydowski ślub i czym jest get. Poznamy żydowskie święta i zwyczaje. Czy w szabat można sprzątać, w które święto należy się upić, czym jest chamec i co oznaczają symbole na macewach.

Miejsce zbiórki: Synagoga Remuh ul. Szeroka 40

Czas trwania: 2 godziny

 

29.08 (niedziela), godz. 16.00 “Słynne kobiety Krakowa na przestrzeni dziejów cz. 1”, przewodniczka: Anna Stalmach

Miejsce zbiórki: informacja wkrótce

 

05.09 (sobota), godz.13.00 „Śladami detali Kazimierza”, przewodnik: Jakub Jastrzębski

Kazimierz jak każda dawna dzielnica Krakowa pełen jest ciekawych zabytków. Nas jednak najbardziej zainteresują ich detale, a z nimi ich fascynujące historie. Nie zabraknie dekoracyjnych kotew, rur spustowych, reperów czy tajemniczych metalowych krążków. Na naszej trasie poszukamy starych napisów, podpisów architektów, ocalałych z domofonozy klatek i wielu innych drobnych detali, które na co dzień umykają naszej uwadze, a trwają w mieście od przełomu XIX i XX wieku.

Miejsce zbiórki – informacje wkrótce

Czas trwania – 2 godziny

 

05.09 (niedziela), godz.15.00 “Tajemnice Stradomia”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

Podczas zwiedzania poznamy historię osady założonej u stóp Wawelu. Dowiemy się, czym zajmowali się mieszkańcy Stradomia, jak wyglądała zabudowa, czy próbowali uzyskać prawa miejskie, a także skąd wzięła się nazwa Pons Regalis. W trakcie spaceru zobaczymy budynek dawnego urzędu celnego, wspaniałą kamienicę kupca winnego Ohrensteina, a także zabytkowe kościoły oo. Bernardynów i Księży Misjonarzy. Ponadto posłuchamy opowieści o pierwszym ogródku piwnym, kinie, łaźni, a także słynnym na całą Rzeczpospolitą „porwaniu dziewicy”.

Miejsce zbiórki: dziedziniec przed kościołem Bernardynów

Czas zwiedzania: 2 godziny

 

05.09 (niedziela), godz.16.00 “Śladami krakowskich smoków”, przewodniczka: Anna Stalmach

Miejsce zbiórki: informacje wkrótce

 

11.09 (sobota) godz 16.00 “ Słynne kobiety na przestrzeni dziejów cz.2”, przewodniczka: Anna Stalmach

Miejsce zbiórki: informacje wkrótce

 

12.09 (niedziela), godz.10.00 “Wokół rynku Kleparskiego”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

W czasie spaceru poznamy dzieje „miasta bez murów” założonego przez Kazimierza Wielkiego. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa Kleparz, czym handlowano na Rynku Kleparskim, gdzie mieścił się ratusz. Poznamy okoliczności podziału Rynku Kleparskiego na dwie części: handlową i reprezentacyjną. Zobaczymy reprezentacyjny gmach Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei, a także Narodowego Banku Polskiego. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z pomnikami znajdującymi się na placu Matejki.

Miejsce zbiórki: kościół św. Floriana

Czas zwiedzania: 2 godziny

 

12.09 (niedziela), godz.12.00 "Czy synagoga jest świątynią? Synagoga Remu na krakowskim Kazimierzu", przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Propozycja zwiedzania Synagogi Remu (czynnej, w której regularnie odbywają się nabożeństwa) i spaceru po Starym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Szerokiej.

Zwiedzanie Synagogi Remu będzie okazją do wskazania podobieństw i różnic dotyczących pojęcia Pisma Świętego w judaizmie i chrześcijaństwie, porównania Świątyni Jerozolimskiej z budynkiem synagogi oraz do przedstawienia wpływu Świątyni i synagogi na wystrój kościoła. Spacer po starym cmentarzu poprowadzi szlakiem spoczywających tu, słynnych do dziś w żydowskim świecie rabinów oraz pozwoli zaobserwować podobieństwa i różnice w sposobach oddawania czci zmarłym na cmentarzach żydowskich i chrześcijańskich.

UWAGA: uczestnicy spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Miejsce zbiórki: przed Starą Synagogą, ul. Szeroka 24

Czas trwania:2 godz

 

18.09 (sobota), godz.13.00 “Secesja Wesoła”, przewodnik Jakub Jastrzębski

Wokół Wesołej dużo się w tym roku dzieje, warto więc wybrać się w tą okolicę by poszukać tam pięknej architektury z początku XX wieku, należącej zarówno do secesji jak i do wczesnego modernizmu. Przyglądając się budynkom prześledzimy jak ewoluowała twórczość krakowskich architektów i budowniczych, wśród których byli m.in. Aleksander Biborski czy Henryk Lamensdorf. Piękne kwiatowe dekoracje i zmodernizowane historyczne detale wypełniają elewacje kamienic rozsianych po dawnej dzielnicy katastralnej „Wesoła”, dziś części Dzielnicy I Stare Miasto.

Miejsce zbiórki – skwer pod Pałacem Prasy, obok Poczty Głównej

Czas trwania – 2 godziny

 

18.09 (sobota), godz. 16.00 "Mroczne historie Krakowa" - wkrótce więcej informacji

 

19.09 (niedziela), godz.10.00 “Krupnicza ulica muz” przewodniczka: Agnieszka Kuźma

Krupnicza to wyjątkowa ulica, która miała szczęście do wybitnych mieszkańców: artystów, pisarzy, naukowców. W czasie zwiedzania o Jacku Malczewskim, Henryku Rodakowskim, Wisławie Szymborskiej, Józefie Mehofferze, Michale Bobrzyńskim. Dowiemy się, kto wymyślił nazwę Bagatela, gdzie na Krupniczej znajdował się KOSMOS, a kto organizował ” święcone” na 60 osób. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z Domem Literatów.

Miejsce zbiórki: Teatr Bagatela

Czas: 1,5 – 2 godziny

 

19.09 (niedziela), godz. 10.00 “Beit Olam – Dom Wieczności. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie”, przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Propozycja spaceru po Nowym Cmentarzu Żydowskim znajdującym się przy ulicy Miodowej. Podczas spaceru będzie można posłuchać o zmieniających się w ciągu wieków zwyczajach pogrzebowych Żydów, o różnych formach żydowskich nagrobków (macewa, ohel) i symbolicznych przedstawieniach, które na nich występują. Uczestnicy spaceru przejdą po cmentarzu szlakiem spoczywających tu Krakowian, którzy wpłynęli na gospodarkę miasta, politykę, kulturę, naukę (Tadeusz Epstein, Józef Sare, Ozjasz Thon, Adolf Gross, Maurycy Gottlieb, Jonatan Warschauer, Ignacy Krieger, Jerzy Gert, …).

UWAGA: dla uczestników spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Zbiórka: przed wejściem na nowy cmentarz, ul. Miodowa 50

Czas trwania: 2 godz

 

25.09 (sobota), godz.16.00 “Planty, historia i pomniki”, przewodniczka: Anna Stalmach

Miejsce zbiórki: informacja wkrótce

 

26.09 (niedziela), godz.10.00 “Śladami Emancypantek”, przewodniczka Agnieszka Kuźma

To jeden ze spacerów, który przybliża Kobiece Oblicze Krakowa. W czasie zwiedzania dowiemy się, gdzie kobiety umawiały się na demonstracje, w którym zakładzie zorganizowano pierwszy żłobek, i gdzie mieściło się słynne „Baraneum”. Ponadto dowiemy się, jakie stanowisko w sprawie kształcenia kobiet zajęli dr Ludwik Rydygier i Henryk Jordan. Zobaczymy dom, w którym mieściła się Czytelni dla Kobiet, a także podejdziemy pod gmach I Gimnazjum Żeńskiego. Posłuchamy historii Kazimiery Bujwidowej, Marceliny Kulikowskiej, Marii Turzymy.

Miejsce zbiórki: Rajska 12 (Małopolski Ogród Sztuki)

Czas zwiedzania: 2 godziny

 

Zapraszamy!