MŁODZI ZAPRASZAJĄ DO TEATRU!

19 kwietnia br. (środa) o godz. 10:00 na Scenie na Sarego 7 Teatru Bagatela odbędzie się finał XXXIV Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych TEATR MOICH MARZEŃ 2023, połączony z prezentacją najlepszych spektakli tegorocznego przeglądu oraz wręczeniem nagród laureatom. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie.

Podczas tegorocznych eliminacji Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych, które odbywały się 21 i 22 marca br., zaprezentowały się grupy działające w krakowskich liceach i domach kultury. Jury w składzie: Anna Branny (aktorka Teatru Bagatela i nauczycielka akademicka krakowskiej AST) oraz Krzysztof Bochenek (aktor Teatru Bagatela) oglądało i oceniało łącznie siedem spektakli.

W finale, zaplanowanym na 19 kwietnia 2023 na Scenie na Sarego 7 Teatru Bagatela zobaczymy:
Grupę Warsztatową Sceny 5 na 3 z MDK 29 Listopada w Krakowie w spektaklu „Stowarzyszenie umarłych poetów” (adaptacja prozy Nancy Kleinbaum, opieka reżyserska: Paweł Buszewicz)
grupę teatralną Proscenium Junior z VI LO w Krakowie w spektaklu „Lalki” (adaptacja prozy: „Lalka” Bolesława Prusa, „Pisma” Johna Stuarta Milla, „Pisma o kobietach” Mary Wollstonecraft, opieka reżyserska: Marlena Maciejewska)
grupę teatralną Studio Teatralne Młodych z SCKM w Krakowie w spektaklu „Strachanki” (opieka reżyserska: Krystyna Hussak-Przybyło).
Po prezentacjach spektakli nastąpi odczytanie protokołu Jury i wręczenie nagród.

 

Młodzieżowe Prezentacje Teatralne "Teatr moich marzeń" to konkurs dokonań amatorskich zespołów teatralnych działających w krakowskich liceach i domach kultury. Ideą przeglądu jest odkrywanie młodych talentów oraz promowanie kultury teatralnej. Konkurs to także szansa na udoskonalenie swoich umiejętności aktorskich i zdobycie nowych doświadczeń. W latach wcześniejszych w ramach Prezentacji publiczność obejrzała między innymi nowe interpretacje klasyki literatury (A. Czechowa, J. Tuwima, K. I. Gałczyńskiego, W. Gombrowicza) oraz ciekawe adaptacje prozy i poezji współczesnej (S. Mrożka, J. Kaczmarskiego, A. Osieckiej).
Zgodnie z tradycją konkursu organizator pragnie umożliwić młodym ludziom prezentację autorskich dokonań, proponując otwartą formułę przeglądu. Nie sugeruje ani tematu, ani formy wypowiedzi, dopuszczając krótkie adaptacje dramatu, montaże poetyckie, spektakle autorskie czy realizacje nawiązujące do kabaretu lub teatru piosenki. Jury ocenia autentyczność i samodzielność w doborze tematyki i formy wypowiedzi oraz oryginalność przekazu scenicznego.