"Baśnie i legendy krakowskie" - świętujemy nad Wisłą!

20 maja 2023 r. na Bulwarze Czerwieńskim odbędzie się Święto Dzielnicy I Stare Miasto. W tym roku będziemy podążać śladami baśni i legend krakowskich - na mieszkańców Krakowa czekają m. in.: warsztaty z rękodzieła, pokazy walk rycerskich i nauka tańców dworskich, rodzinna gra miejska, zabawy i animacje oraz spektakl plenerowy dla dzieci i koncert.

okSWIETO-DZIELNICY-I-2023-NETok

Program wydarzenia:

godz: 15:00 - rozpoczęcie

godz. 15:15 - spektakl plenerowy pt. "7 legend Krakowa" w wykonaniu Teatru Otwartego.


Opowieść rozpoczyna odnalezienie Starego Młynka, który był zakopany przy ul. Szewskiej niedaleko domu Skuby. Bohaterowie przedstawienia postanawiają uruchomić znalezisko i to daje początek tej niesamowitej historii. Smok opowiada legendę Smoka Wawelskiego, który jest jego dalekim krewnym, a także przybliża słuchaczom postać Jana Twardowskiego, największego krakowskiego maga. W historii pojawią się również postacie Lajkonika i Flisaka, zaczarowane gołębie, legendy o dwóch wieżach i hejnale, o Krzysztoforach, diable i kogucie w jednym bucie.

A jakie to historie, o czym opowiadają, co je łączyło, kto był dobrym a kto złym bohaterem, kto kogo pokonał i jakim sposobem? Co jest ważniejsze - siła fizyczna czy umiejętności magiczne, czy może umysłem lepiej pokonać zło i stać się bohaterem na wieki?

Widowisko zawiera zarówno elementy teatru żywego aktora jak i teatru kukiełkowo lalkowego. Podczas trwania spektaklu Dzieci występują na scenie, stają się bohaterami bajki, uczestniczą w tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej zabawy.


godz. 15:00 - 20:00 - warsztaty w namiotach, gry, zabawy i animacje, a także prezentacje grupy rekonstrukcji historycznej "Kompania Gryfitów"oraz Program „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”, realizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

godz. 15:00-17:00 - interaktywne warsztaty o krakowskich legendach

Zapraszamy dzieci na interaktywne warsztaty, w trakcie których poznamy najważniejsze krakowskie legendy i spotkamy legendarne postaci. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. Warsztaty poprowadzi Tomasz Skalik – przewodnik po Krakowie i animator.

Podczas warsztatów poznamy:
– legendę o Smoku Wawelskim – czasie zajęć m.in.: wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej, ubierzemy dzieci w elementy strojów z dawnych czasów, spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka,
– legendę o Hejnale Mariackim – wysłuchamy hejnału, zobaczymy, jak wyglądał wojownik tatarski; dowiemy się, ile razy dziennie jest grany hejnał mariacki, jak wygląda pan hejnalista i jego praca na wieży.

Warsztaty przeznaczone są dla trzech grup wiekowych:
I grupa (4–5 lat): godz. 15:00
II grupa (6–7 lat): godz. 15:45
III grupa (8–9 lat lub starsze): godz. 16:30

Na warsztaty obowiązują zapisy. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 502 105 590, 12 422 08 14 lub mailowo pod adresem: zofia.gnoinska@krakowskieforum.pl

godz. 16:15 - 20:00 - występy taneczne i muzyczne na scenie

godz. 20:00 - koncert zespołu HOLLYWOOD SWING

ok. godz. 21:30 - zakończenie

 

Dodatkowo o godz. 12:00 rozpocznie się STAROMIEJSKA RODZINNA GRA TERENOWA.

W zamyśle gra ma być formą aktywnego spaceru dla rodzin z dziećmi, więc nie tempo jest najważniejsze. :) W związku z doświadczeniami z poprzednich lat uczestnicy są proszeni o niekorzystanie z wiadomości w internecie, PONEIWAŻ informacje te bywają czasem mylne lub rozbieżne.
Gra ma być formą aktywnej zabawy - na wszystkie pytania zawarte w kartach pracy, będzie można znaleźć odpowiedź na trasie.
Na zakończenie gry uczestnicy otrzymają dyplomy.

Zgłoszenia: do 17.05.23 na adres koordynatora: Anna Nieć niescianka@gmail.com
Start przy kościele na Skałce o 12.00 - przekazanie materiałów oraz zapoznanie z zasadami gry (tylko dla rodzin, które zostały zapisane!).
Czas trwania: do 2h.
Meta: namiot Centrum Młodzieży na Bulwarze Czerwieńskim
Uczestnicy proszeni są o zabranie ołówków/długopisów.
Limit: 10 rodzin.

Regulamin: Regulamin gry terenowej_2023



Uwaga! Poza wymienionymi atrakcjami razem z Muzeum Krakowa zapraszamy na: Tropem Smoka Wawelskiego razem z Krzysztoforkiem – rodzinne zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”, połączone z warsztatami.

Wszyscy wiem, gdzie w Krakowie można spotkać Smoka Wawelskiego. Jego jama znajduje się u stóp wawelskiego wzgórza. A czy wiecie, że smoka można spotkać także w Pałacu Krzysztofory? Zapraszamy do wyruszenia z nami tropem Smoka Wawelskiego, którego śladów poszukamy na wystawie „Kraków od początku, bez końca”. W poszukiwaniu smoczych śladów będzie nam towarzyszył najbardziej znany mieszkaniec pałacu – Krzysztoforek! Po zwiedzaniu zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których wykonany własne kukiełki smoków.

Start: godz. 11:00

Prowadzenie: Kamil Stasiak i Krzysztoforek

Limit: 25 osób (łącznie z dorosłymi)

Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)

Cena: wstęp bezpłatny

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), info@muzeumkrakow.pl, 12 426 50 60

 

ORGANIZATORZY:
Dzielnica I Stare Miasto
Centrum Młodzieży
Krakowskie Forum Kultury
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży