To łatwe, niemożliwe, trudne - premiera a g i t a t u s 1

W najbliższy poniedziałek (20 maja) o godz. 19:00 w sali kopułowej Teatru Groteska odbędzie się premiera spektaklu "To łatwe, niemożliwe, trudne" grupy tańca współczesnego a g i t a t u s 1 z Centrum Młodzieży.

Jako istota ludzka mam wrażenie, że rozpaczliwie potrzebujemy bohatera. Szukam bohatera. Słyszę o tych, którzy się poświęcili, którzy uratowali. Widzę tych, którzy wciąż powstają. Ta praca jest pomnikiem wzniesionym i zatańczonym dla tych, którzy myślą, że są słabi, ale i tak wszystko podnoszą.

choreografia: Kasia Witek
kreacja ruchowa i wykonanie: Oliwia Ciuba, Gabriela Hasek, Aleksandra Jodłowska, Karolina Menet, Natalia Sowa, Karolina Tłustochowska, Klaudia Tuchowska, Oliwia Wywrót
muzyka: Jorge Diego Vazquez Salvagn, Natalia Cappa Mujer Frutal, Michal Wisniowski Liquid Volcano, Steve Reich, Russell Hartenberger Clapping Music
kostiumy: Sebastian Tokarczyk
identyfikacja graficzna: Zofia Karpowicz
koordynacja: Monika Godek
organizator: Centrum Młodzieży w Krakowie

K a s i a W i t e k, artystka tańca, obecnie działa pomiędzy Wielką Brytanią a Polską. Jej prace choreograficzne obejmują instalację, wideo, teatr oraz performans w plenerze. Jako twórczyni i performerka zajmuje się tematyką empatii ze środowiskiem, a także inteligencją ciała w kontekście wspólnoty w społeczeństwie. Jej dotychczasowe prace choreograficzne to między innymi Trąbka do słuchania (2021) w reż. Agnieszki Glinskiej, Baśń o Wężowym Sercu (2022) (rez. Beniamin Bukowski) w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Solastalgia (2023), Manekiny (2024) Opera Wrocławska, Partytura Pamięci (2020), one wall of me (2019), The Matter Of the Soul (2018), You, Passing (2015).
Jako tancerka współpracowała z choreografami Rosemary Lee, Joe Moran, Lea Anderson, Henrietta Hale, Renaud Wiser, Paolo Mangiola, Marquez i Zangs, występując zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na arenie międzynarodowej. Wystapila ze swoja solową praca z muzykami Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej w LSO St Lukes, tańczyła również w Victoria and Albert Museum czy Alexander McQueen's Foundation. Jej spektakl The Matter of The Soul we współpracy z artystką dźwięku Kat Austen otwierał Greenpeace Hub na szczycie klimatycznym ONZ 2018 w Katowicach.
Absolwentka Northern School of Contemporary Dance, studiów z Jasmin Vardimon Company w Royal Holloway University of London oraz London Contemporary Dance School, które ukończyła z wyróżnieniem. Jest laureatką Exit Visa Residency w The Place (2016). Współpracuje z Polskim Ośrodkiem Kulturowo Społecznym w Londynie i jest członkiem Chisenhale Dance Space. Jej prace zostały wsparte między innymi przez Arts Council England, Leeds Inspired Fund, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Coventry University, Tara Arts Theatre, Greenpeace, Kala Sangam w Bradford i Northern School of Contemporary Dance w Leeds.

a g i t a t u s – wspólny szyld grup tańca współczesnego, założonych przez Monikę Godek i działających w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie od 2005 roku. Skupia młodych ludzi poszukujących własnych przestrzeni twórczych, którzy poprzez taniec i ruch uczą się siebie, tworzą własny alfabet znaczeń, przełożonych na gest, emocję i dźwięk. Poszukując w przestrzeni tańca współczesnego i teatru ruchu, kształcą nie tylko ciało, ale też umysł i ducha. Tancerze zespołu budują własne światy malowane wyobraźnią, wytrwałością, talentem i twórczą pracą. Charakter i charyzma każdej z grup pobrzmiewa w kolejnych choreografiach, tworzonych przez pedagogów zespołu, wsłuchujących się w zainteresowania, pomysły i twórcze potrzeby młodych tancerzy. Budowane, w dialogu z nimi, spektakle i etiudy prezentowane są na scenach krakowskich, a także na deskach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Swoją działalnością a g i t a t u s chce przyczyniać się do popularyzacji teatru tańca, wciąż nowego i rozwijającego się gatunku sztuki.