Potańcówka przy muzyce retro, warsztaty kokedama (wiszące ogrody), strefa gier z drewna, rysowanie fantastycznych leśnych stworów, pieczenie kiełbasek na ognisku, zaplatanie bransoletek survivalowych czy tworzenie „humorometrów” – to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach Święta Dzielnicy VII Zwierzyniec.
Impreza odbędzie się 8 września br. (niedziela) w godz. 15:00-21:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej SYMBIOZA ZZM i na Polanie Juliusza Lea przy al. Żubrowej 15. Wstęp wolny!
Organizatorzy wydarzenia: Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana
Partnerzy: Centrum Edukacji Ekologicznej SYMBIOZA Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, Klub Kultury WOLA - filia Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Klub Kultury PRZEGORZAŁY - filia Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Szczegółowy program:
godz. 15:00-19:00:
- animacje, gry, zabawy i konkursy dla dzieci
- strefa gier z drewna
- zwiedzanie ekspozycji stałych Centrum Edukacji Ekologicznej SYMBIOZA Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
- stoisko edukacyjne Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie
- fotolustro
- bezpłatny poczęstunek i woda sodowa z odrestaurowanego saturatora z 1972 r.
godz. 19:00 – 21:00
- potańcówka z zespołem Wesoła Fala Band (zabawa przy muzyce retro, m.in. szlagierach dawnego Krakowa, Lwowa, Borysławia)
- ognisko (organizator zapewnia kiełbaski i jabłka do pieczenia)
Przez cały czas trwania wydarzenia można też będzie skorzystać z oferty kawiarni MECH CAFE (w Pawilonie Okocimskim).
Dodatkowo w trakcie wydarzenia organizatorzy zapraszają na bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych:
· Studium z natury oraz fantastyczne leśne stwory w rysunku - i nie tylko (godz. 15:00-19:00, org. Centrum Młodzieży)
Dla starszych dzieci i dorosłych: rysunek z natury na szarym papierze z recyklingu - studium drzewa. Dla bardziej zaawansowanych wpisanie drzewa w otaczającą architekturę: zwrócenie uwagi na kompozycje i dynamikę linii, kontrasty przy rysowaniu. Rysowanie tylko białą i czarna pastelą olejna lub suchą, na szarym lub brązowym papierze. Do wyboru również kreda i czarny węgiel.
Dla młodszych dzieci: rysunki drzew z wyobraźni i zabawy metodą frotażu oraz tworzenie z papierowych wytłoczek, pojemników na jajka i zwykłego konopnego/papierowego sznurka fantastycznych zwierzątek i ich domków: jaskiń , dziupli, etc.
· Warsztaty z zaplatania bransoletek survivalowych (godz. 15:00-19:00, org. CEE Symbioza ZZM)
· Tworzenie stikersów/wlepek o tematyce ekologicznej (godz. 15:00-19:00, org. Klub Kultury PRZEGORZAŁY)
· Kokedama – wiszące ogrody (godz. 15:00-19:00, org. Fundacja Aeris Futuro): ta nietypowa technika uprawy roślin w kulach wypełnionych odpowiednim podłożem oraz mchem wywodzi się z Japonii. Podczas warsztatów każdy z uczestników pozna tajniki tej sztuki: jak odpowiednio dobrać materiały, rośliny oraz jak od strony technicznej wykonać swoją zieloną kulę. Dowie się także, jak pielęgnować wiszącą kompozycję, aby cieszyć się nią przez lata.
· „Leśna wyklejanka – stwórz własny las!” (godz. 15:00-18:00, org. Klub Kultury WOLA)
· „Humorometry” (godz. 16:00-18:00, org. Eko Chatka) - to warsztat o emocjach. Uczestnicy będą się uczyć o tym, że nie ma złych emocji, są tylko przyjemne i nieprzyjemne, omawiają też sposoby bezpiecznych reakcji na różne uczucia. Następnie wykonują z różnych naturalnych i upcyclingowych elementów „humorometry”, czyli urządzenia na których mogą zaznaczać, w jakim aktualnie znajdują się nastroju, humorze, emocjach. Urządzenie to można powiesić na klamce do pokoju lub na ścianie, dzięki czemu domownicy będą wiedzieli, w jakim jesteśmy nastroju i jak powinni się z nami komunikować lub wchodzić w interakcje.
Podczas wydarzenia odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla malutkiej Matyldy, podopiecznej Fundacji "Zdążyć z pomocą". Dziewczynka cierpi na wrodzoną wadę serca, atrezję pnia płucnego i ubytek przegrody międzykomorowej.
Dojazd:
- samochodem na parking do przystanku „Baba Jaga” i dojście piechotą na miejsce imprezy
- samochodem na parking do przystanku „Baba Jaga” i skorzystanie z oferty PARK&ZOO RIDE KMK (25 zł/dzień), co obejmuje: parking w godz. 6:00-24:00 bez limitu czasu + bezpłatny przejazd autobusami KMK na trasie przystanek „Baba Jaga” – kasy ZOO i z powrotem (maksymalnie 7 osób na jeden bilet parkingowy).
- autobusem nr 134 (z przystanku Cracovia Stadion 02 lub Cracovia Błonia 02) pod bramę ZOO.