Instytut Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie zapraszają wszystkich licealistów z województwa małopolskiego do udziału w konkursie "Eurazja. Prawo do różnorodności".
Idea konkursu zrodziła się z chęci przekazania wiedzy o bogactwie geograficznym, historycznym i kulturowym tego niezwykłego subkontynentu, o zamieszkujących go narodach, których twórczość stanowi inspirację dla badań, poszukiwań naukowych i intelektualnych.
Eurazja, która inspiruje i intryguje, nigdy nie miała łatwej historii. Przez wieki jej obszar stanowił miejsce styku różnych cywilizacji: wschodniego chrześcijaństwa, islamu czy buddyzmu, na długi czas jej polityczne oblicze zostało zdominowane przez Imperium Rosyjskie, zaś w minionym stuleciu stała się areną budowy Związku Radzieckiego - mocarstwa, wcielającego w życie hasła socjalistyczne i pretendującego do globalnej dominacji. Dziś Eurazja to terytorium, na którym z trudem budowana jest nowa rzeczywistość polityczna suwerennych państw narodowych. Nie brak w niej nawrotów do idei imperialnego ujednolicenia i politycznej dominacji, czego przykładów dostarczają nam ostatnie miesiące, w tym zwłaszcza konflikt rosyjsko-ukraiński. W przekonaniu organizatorów trudne historyczne dziedzictwo i konflikty na tle politycznym, etnicznym czy religijnym, które obserwujemy dzisiaj, nie powinny nas zniechęcać do zajmowania się Eurazją, nie mogą też być jedynym obrazem tego niezwykle bogatego, zróżnicowanego świata, który rozpoczyna się tuż za wschodnią granicą Polski, a który często wpływał również i na nasze losy.
Dlatego zapraszamy do udziału w konkursie, którego tematem jest różnorodność obszaru eurazjatyckiego. Chcemy rozbudzić w Was ciekawość poznawczą, prezentując w materiałach konkursowych nie tylko skomplikowaną historię tego obszaru, ale przede wszystkim bogactwo życia i twórczości narodów, związanych z nim swoimi losami. Jesteśmy przekonani, że wspólnie odkrywane oblicze Eurazji, jej różnorodność geograficzna, etniczna czy religijna oraz żywotność tamtejszych kultur również i dla Was stanie się inspiracją.
Spróbujmy wspólnie, poprzez konkurs „Eurazja. Prawo do różnorodności”, pokonać niepokój wiedzą!
Więcej informacji znajdziecie tutaj.