Konkurs Historyczny "Czy znasz Kraków"

Wystartowała kolejna edycja Konkursu „Czy znasz Kraków?”. Temat przewodni tegorocznej odsłony brzmi: „Kraków na drodze ku Niepodległej”.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych z Krakowa i Małopolski. Przyjmujemy zgłoszenia zarówno uczestników indywidualnych, jak i trzyosobowych drużyn. 

Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe i dyplomy. Ponadto laureat indywidualny – uczeń klasy maturalnej w roku szkolnym 2021/2022 będzie mógł wziąć udział w finale XXVI edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym nagrodami są miejsca na studiach stacjonarnych na tej uczelni.

Aby przystąpić do konkursu należy przeczytać obowiązkowe lektury i wysłuchać cyklu wykładów (informacje na temat lektur i wykładów podajemy w Regulaminie). Na spotkania zapraszamy od 20 października 2020 r. do 9 lutego 2021 roku do Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Każdy zgłoszony uczestnik otrzyma na pierwszym wykładzie indeks, w którym będzie zbierał podpisy wykładowców oraz punkty.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz niezbędnymi dokumentami potrzebnymi do zgłoszenia, które zamieszczamy poniżej.

Na zgłoszenia czekamy do 15 października b.r.

Czy znasz Kraków afisz A3


Tradycyjnie już honorowy patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa.

 

Dokumenty do pobrania:
Czy znasz Kraków - REGULAMIN

Załączniki:
Czy znasz Kraków - KARTY ZGŁOSZENIA
Czy znasz Kraków - ZGODA RODZICÓW-OPIEKUNÓW

---------

Przypomnijmy:
Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Został zapoczątkowany w 1961 r. z inicjatywy Wydziału Kultury i Sztuki Miejskiej Rady Narodowej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Redakcji „Echa Krakowa” i Młodzieżowego Domu Kultury (obecnego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana). W 1966 r. Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego, zainicjował konkurs historyczny w cyklu początkowo czteroletnim, potem trzyletnim, obejmujący Kraków prehistoryczny i średniowieczny, Kraków renesansowy i barokowy oraz Kraków XVIII - XX-wieczny. Konkurs ten był adresowany do młodzieży szkół średnich, czyli liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych z Krakowa i województwa krakowskiego. Do 1997 r. patronat nad konkursem sprawował Prezydenta Miasta Krakowa, a od 1997 r. patronat nad konkursem objęła Rada Miasta Krakowa. W latach 1999-2013 do konkursu została włączona młodzież z nowopowstałych gimnazjów. Wśród znanych laureatów konkursu znajduje się obecny dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla czy też dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pan Michał Niezabitowski.

Tematem zeszłorocznej edycji konkursu były "Blaski i cienie Krakowa nowożytnego".