Konkurs Historyczny "Czy znasz Kraków"

Wystartowała kolejna edycja Konkursu „Czy znasz Kraków?”. Temat przewodni tegorocznej odsłony brzmi: „Kraków w latach 1918-1945”.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych z Krakowa i Małopolski. Przyjmujemy zgłoszenia zarówno uczestników indywidualnych, jak i trzyosobowych drużyn. 

Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe i dyplomy. Ponadto trzech laureatów konkursu w kategorii indywidualnej może wziąć udział w finale Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym nagrodami są miejsca na studiach stacjonarnych na tej uczelni. Dla najlepszej drużyny (3 osoby) proponujemy siedmiodniowy staż w Pałacu Krzysztofory Muzeum Krakowa.

Jak co roku, tak i tym razem organizujemy wykłady wprowadzające, czyli przygotowania do konkursu. Odbędą się one w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory. Na pierwszy wykład - o samorządzie Krakowa i jego władzach w okresie międzywojennym - zapraszamy już 20 października br.

Na zgłoszenia czekamy do 18 października br.

Regulamin konkursu:
Regulamin Konkursu Czy znasz Kraków 2021

Załączniki do pobrania:
KARTY ZGŁOSZENIA Czy znasz Kraków 2021
ZGODA RODZICÓW-OPIEKUNÓW Czy znasz Kraków 2021

Dodatkowe informacje:
e-mail: krzysztofory@muzeumkrakowa.pl lub asek@cmjordan.krakow.pl
tel.: 12 61 92 335 lub 12 259 49 37


Organizatorzy konkursu: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Tradycyjnie już honorowy patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa.

---------

Przypomnijmy:
Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Został zapoczątkowany w 1961 r. z inicjatywy Wydziału Kultury i Sztuki Miejskiej Rady Narodowej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Redakcji „Echa Krakowa” i Młodzieżowego Domu Kultury (obecnego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana). W 1966 r. Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego, zainicjował konkurs historyczny w cyklu początkowo czteroletnim, potem trzyletnim, obejmujący Kraków prehistoryczny i średniowieczny, Kraków renesansowy i barokowy oraz Kraków XVIII - XX-wieczny. Konkurs ten był adresowany do młodzieży szkół średnich, czyli liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych z Krakowa i województwa krakowskiego. Do 1997 r. patronat nad konkursem sprawował Prezydenta Miasta Krakowa, a od 1997 r. patronat nad konkursem objęła Rada Miasta Krakowa. W latach 1999-2013 do konkursu została włączona młodzież z nowopowstałych gimnazjów. Wśród znanych laureatów konkursu znajduje się obecny dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla czy też dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pan dr Michał Niezabitowski.

Temat zeszłorocznej edycji konkursu brzmiał "Kraków na drodze ku Niepodległej".